polecam

Artykuł pt. „Człowiek na nie” Sylwii Kity, który ukazał sie w poradniku psychologicznym ” Ja my oni” tom 24

Na podstawie którego stworzyłam poniższą tabele.

Osoba z zaburzeniem pasywno-agresywnym Osoba w stylu negatywistycznym
W sposób pasywny przeciwstawiają się wykonywaniu obowiązków społecznych i zawodowych, wywołując tym samym silną frustracje u innych. Co prawda wykonują swoje obowiązki i zadania, ale systematycznie spowalniają ich realizację, aby w ten sposób zaznaczyć swoje niezadowolenie.
Nie ustanie skarżą się na niezrozumienie i niedocenienie przez innych. Są bardzo rzetelne w wykonywaniu powierzonych im obowiązków, jednakże potrzebują pochwały, która ich motywuje do zaprzestania sabotażu.
Są kłótliwe i ponure. Są w stanie współpracować i żyć z innymi, zaś problemy pojawiają się dopiero wtedy, kiedy inni czegoś od nich wymagają – wówczas stawiają opór.
Bezpodstawnie podważają autorytety, szydząc z nich i kwestionując ich kompetencje. Jest w stanie wyrazić swój konstruktywny sprzeciw, w którym nie dominuje zamiar ośmieszenia drugiego człowieka.
Okazuje zawiść wobec tych, którym lepiej się powiodło. Czuje się mocno zawiedziony, jeśli jego wysiłki nie zostaną nagrodzone w sposób, który by go satysfakcjonował.
Nieustanie użalają się nad swoim losem. Gdy nie odczuwa satysfakcji z własnego życia, jest w stanie podejmować inicjatywę.
Oscyluje między buntem a skruchą. Z uwagi na brak zachowań skrajnych nie wyraża zbytnio skruchy.

Jak widać w powyższej tabeli zaburzenie osobowości bierno – pasywnej  bardzo łatwo można odróżnić od charakteru będącego nastawionym na nie.

Osoby bierno- pasywne często wielu rzeczy nie rozumieją, robią wiele rzeczy nieświadomie. To jest zaburzenie, które wymaga leczenia i wsparcia oraz zrozumienia od otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>